V listopadu se zahrada připravuje na zimu a poslední práce na zahrádce jsou zaměřeny na zazimování rostlin a ochranu půdy. Zde je přehled činností, které se doporučuje v tomto měsíci vykonat:
1. Příprava půdy
- Rytí a kompostování: Zryj záhony, které již nebudeš využívat, a zapracuj do půdy kompost nebo dobře rozložený hnůj. To zlepší strukturu půdy a dodá jí živiny.
- Mulčování: Přikryj záhony slámou, listím nebo mulčovací kůrou, abys chránil půdu před promrznutím a zamezil růstu plevelů.
- Ochrana kořenové zeleniny: Pokud máš na záhonech mrkev, petržel nebo celer, můžeš je přikrýt vrstvou slámy či netkané textilie, aby vydržely v půdě déle a zůstaly čerstvé.
2. Péče o stromy a keře
- Sběr spadaného listí: Listí shrabej, můžeš ho přidat do kompostu nebo s ním přikrýt záhony. Listí z nemocných stromů je lepší spálit nebo zlikvidovat, aby se choroby nešířily.
- Řez ovocných stromů: Proveď řez u jabloní a hrušní, které jsou již ve vegetačním klidu. Vhodný je také průklest maliníku, rybízu a angreštu.
- Ochrana kmínků: Chraň mladé stromky před okusem zvěří, např. použitím pletiva nebo bílým nátěrem proti praskání kůry vlivem mrazu.
3. Zazimování rostlin
- Trvalky a okrasné rostliny: Přikryj trvalky chvojím nebo listím, což je ochrání před mrazem.
- Růže: U růží přihrň půdu k základům rostliny, aby kořeny byly chráněny před promrznutím. U citlivějších odrůd můžeš přidat chvojí.
- Bylinky: Trvalky jako tymián nebo šalvěj můžeš mírně přikrýt chvojím nebo listím, pokud jsou venku.
4. Péče o trávník
- Poslední sečení: Trávník naposledy posekej, pokud je ještě dostatečně teplo a tráva roste. Nastav výšku sečení o něco výše než běžně.
- Provzdušnění: Trávník můžeš lehce provzdušnit, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a předešlo se růstu plísní přes zimu.
- Odstraň listí: Pravidelně hrabej listí z trávníku, aby se pod ním netvořila plíseň.
5. Skleníky a nádoby
- Úklid skleníku: Odstraň všechny rostliny a zbytky, umyj skla, aby měl skleník dostatek světla i během zimy. Můžeš také dezinfikovat půdu, pokud byla rostlina napadena chorobami.
- Zazimování nádobových rostlin: Rostliny v květináčích, které nejsou mrazuvzdorné (např. muškáty nebo olivovníky), přemísti do chladného a světlého prostoru.
6. Výsev a výsadba
- Česnek: Listopad je vhodný měsíc pro výsadbu česneku, který potřebuje přezimovat v půdě.
- Ozimé zeleniny: Můžeš zasít špenát, polníček a další ozimé druhy, které porostou příští jaro.
7. Další práce
- Nástroje a vybavení: Po skončení všech prací očisti nástroje, naostři je a případně naolejuj, aby byly připraveny na další sezonu.
- Krmítka pro ptáky: Začni přikrmovat ptáky, kteří mohou pomoci s redukcí škůdců na zahradě a přinést život do zahrady i v zimě.
Práce na zahradě v listopadu je hlavně o přípravě na zimu a vytvoření podmínek, které na jaře ušetří čas a přinesou zdravou úrodu.